Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Alkol ve Diyet

Alkol ve Diyet
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Alkol ve diyet ilişkisini incelediğimiz makalemize zararları ile başlamakta fayda var. Alkolün fazla tüketilmesi başta karaciğer olmak üzere birçok organ üzerinde tahribat yaratabilir. Tüketimi fazla olduğunda vücutta B1, B2, B3,C vitamini, folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko eksikliği daha fazla görülmektedir. Bu vitamin ve mineral eksiklikleri sonrasında birçok rahatsızlığı etkileyebilmektedir. Peki alkol tüketimi neden kilo aldırır?

Alkol içerdiği aşırı kalori ve kana hızlı karışması nedeni ile vücuttaki yağ miktarının hızla artmasına neden olacaktır. Ayrıca alkolün yanında alınan çerez, cips ve yağlı mezeler farkında olmadan çok fazla enerji alımına neden olabilir. Uzun süre bir şey tüketmedikten sonra alkol tüketimi, kan şekerinizin hızlı düşmesine neden olup, bu da gecenin sonunda dürüm, kokoreç, çorba gibi ertesi gün pişman olacağınız yiyeceklerin tüketilmesiyle sonuçlanabilir. Peki diyette alkol tüketimi nasıl sınırlanmalı? 

Alkol tüketimi bazı sosyal ortamlarda söz konusu olabilir. Olası alkol tüketimi ile karşılaşacağımız günlerde günlük öğün dağılımının gözden geçirilmesi, içilecek alkol türünün karşılığı gelen bazı besinlerin daha az tüketilmesi gerekebilir. Mesela 2 porsiyon meyvenizi azaltıp, akşam yemeğinize iyi bir antioksidan olan ve içerdiği fenolik bileşikler sayesinde kalp sağlığınızı koruyan 1 kadeh kırmızı şarap ekleyebilirsiniz. Daha fazla içki tüketmeniz kilo vermenizi zorlaştırırken aynı zamanda sağlığınızı tehlikeye atabilir. Bir kadeh alkolün türüne göre enerji değerleri ve karşılık geldiği yiyecekler şunlardır:

Tür

Miktar

Enerji (kkal)-Yiyecek eşdeğeri

Beyaz şarap

80 cc (1 kadeh)

60 kkal

1 dilim ekmek 

Kırmızı şarap

100 cc (1 kadeh)

75 kkal

2 porsiyon meyve

Şampanya

100cc

70 kkal

2 porsiyon meyve

Viski

100 cc ( 1 tek)

280 kkal

4 dilim ekmek

Rakı

50 cc ( 1 tek)

131 kkal

2 dilim ekmek

Bira

500 cc (1 kutu)

211 kkal

3 dilim ekmek

Votka

100 cc (1 kadeh)

231 kkal

3 dilim ekmek

Likör (%32 alkollü)

25 cc ( 1 shut bardağı)

60 kkal

2 porsiyon meyve

Tabloda da gördüğünüz gibi alkol oranı arttıkça enerji değerleri de artmaktadır, masum olarak görünen az miktardaki içkinin enerji içeriği oldukça yüksek olabiliyor.

Alkollü içecekler vücutta sıvı kaybına neden olur, bu nedenle gece boyunca ve ertesi gün su tüketiminizi artırmayı ihmal etmemelisiniz. Yine antioksidan özelliği yüksek olan 2 bardak yeşil çayı ertesi gün mutlaka tüketmeye çalışın.

Bir defadan bir şey olmaz diyerek arka arkaya beslenme programımızda kaçamaklar yapmanız hedefinize ulaşmanızı engelleyecektir, bu nedenle düzenlediğiniz beslenme programınızdan uzaklaşmamaya ve sizi sonuca ulaşmanızdan alıkoyan alışkanlıklarınızdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Peki diyette alkol nasıl atılır? Eğer aşırı alkol almışsanız alınan alkolün yağa ve kiloya dönüşmemesi için ertesi günü 2,5 litre su içmelisiniz. Diğer bir önerimiz ise alkolün vücuttan atılımını hızlandırmak için detox sıvısı tüketmenizdir. Detox sıvıları nasıl hazırlanır adlı yazımızı okuyarak çeşitli tariflerimizden faydalanabilirsiniz.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim