Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Alkol ve Diyet

Alkol ve Diyet
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Aşırı Alkol Tüketiminin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Alkolün fazla tüketilmesi başta karaciğer olmak üzere birçok organ üzerinde tahribat yaratabilir. Tüketimi fazla olduğunda vücutta B1, B2, B3,C vitamini, folik asit, kalsiyum, magnezyum, çinko eksikliği daha fazla görülmektedir. Bu vitamin ve mineral eksiklikleri sonrasında birçok rahatsızlığı etkileyebilmektedir.


Alkol Tüketimi Neden Kilo Aldırır?

Alkol içerdiği aşırı kalori ile ve aynı zamanda kana hızlı karışması nedeni ile vücutta yağ miktarının hızla artmasına neden olacaktır. Ayrıca alkolün yanında alınan çerez, cips ve yağlı mezeler farkında olmadan çok fazla enerji alımına neden olabilir.

Uzun süre bir şey tüketmedikten sonra alkol tüketimi, kan şekerinizin hızlı düşmesine neden olacaktır, bu da gecenin sonunda dürüm, kokoreç, çorba gibi ertesi gün pişman olacağınız yiyeceklerin tüketilmesiyle sonuçlanabilir.


Diyet Esnasında Alkol Tüketilecekse Ne Yapılmalı?

Alkol tüketimi bazı sosyal ortamlarda söz konusu olabilir. Olası alkol tüketimi ile karşılaşacağımız günlerde günlük öğün dağılımının gözden geçirilmesi, içilecek alkol türünün karşılığı gelen bazı besinlerin daha az tüketilmesi gerekebilir. Mesela 2 porsiyon meyvenizi azaltıp, akşam yemeğinize iyi bir antioksidan olan ve içerdiği fenolik bileşikler sayesinde kalp sağlığınızı koruyan 1 kadeh kırmızı şarap ekleyebilirsiniz. Daha fazla içki tüketmeniz kilo vermenizi zorlaştırırken aynı zamanda sağlığınızı tehlikeye atabilir.

Bir kadeh alkolün türüne göre enerji değerleri ve karşılık geldiği yiyecekler
 

Tür Miktar Enerji (kkal)-Yiyecek eşdeğeri
Beyaz şarap 80 cc (1 kadeh) 60 kkal
1 dilim ekmek 
Kırmızı şarap 100 cc (1 kadeh) 75 kkal
2 porsiyon meyve
Şampanya 100cc 70 kkal
2 porsiyon meyve
Viski 100 cc ( 1 tek) 280 kkal
4 dilim ekmek
Rakı 50 cc ( 1 tek) 131 kkal
2 dilim ekmek
Bira 500 cc (1 kutu) 211 kkal
3 dilim ekmek
Votka 100 cc (1 kadeh) 231 kkal
3 dilim ekmek
Likör (%32 alkollü) 25 cc ( 1 shut bardağı) 60 kkal
2 porsiyon meyve

Tabloda da gördüğünüz gibi alkol oranı arttıkça enerji değerleri de artmaktadır, masum olarak görünen az miktardaki içkinin enerji içeriği oldukça yüksek olabiliyor.

Alkollü içecekler vücutta sıvı kaybına neden olmaktadır, bu nedenle gece boyunca ve ertesi gün su tüketiminizi artırmayı ihmal etmeyin. Yine antioksidan özelliği yüksek olan 2 bardak yeşil çayı ertesi gün mutlaka tüketmeye çalışın.

Bir defadan bir şey olmaz diyerek arka arkaya beslenme programımızda kaçamaklar yapmanız sizin hedefe ulaşmanızı engelleyecektir, bu nedenle düzenlediğiniz beslenme programınızdan uzaklaşmamaya ve sizi sonuca ulaşmanızdan alıkoyan alışkanlıklarınızdan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Eğer aşırı alkol almışsanız alınan alkolün yağa ve kiloya dönüşmemesi için ertesi günü 2,5 litre su içmelisiniz. Diğer bir önerimiz ise alkolün vücuttan atılımını hızlandırmak için detox sıvısı tüketmenizdir. Detox sıvıları nasıl hazırlanır adlı yazımızı okuyarak çeşitli tariflerimizden faydalanabilirsiniz.

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim