Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Akşam Yemeği Saati Kilo Vermeyi Nasıl Etkiler?

Akşam Yemeği Saati Kilo Vermeyi Nasıl Etkiler?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Diyete başlayan hemen hemen herkesin ortak problemi akşam yemeği zamanıdır. Kulaktan kulağa dolaşan diyet efsanelerinin en bilineni de akşam 18.00’den sonra bir şey yememektir. Oysa ki birçok kişinin geç saatlere kadar çalıştığını da göz önüne alacak olursak, yemekte buluşmak için plan yaptığımızda buna uymak imkansızdır. Saat 20.00’da buluşalım dediğimizde ya aç kalmamız, ya da asosyal yaşamamız gerekiyor gibi görünüyor. Tabii ki böyle bir yaşamın sürdürebilir olması mümkün değil.

Önemli olan yemeğin saatinden çok tüketeceğiniz yemeğin seçimidir. Diyelim ki işten geç çıkacaksınız veya akşam bir yere davetlisiniz ve yemeğiniz saat 20:30-21:00’e sarkacak. Eğer hiçbir şey atıştırmadan yemek yemeyi beklerseniz çok fazla acıkır ve açlığınızı kontrol edemezsiniz. Saat 18:30-19:00 gibi peynir ile grissini veya meyve ile süt gibi sağlıklı ara öğün alternatiflerini değerlendirmeniz akşam tüketeceğiniz yemeğin miktarını kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır. 

Yoğun ve stresli bir gün ardından gece yemek yeme isteği de artabilir. Bunun bir alışkanlık haline dönmesine izin vermeyin. Gün içerisinde yiyeceğiniz düzenli öğünler, geceyi kontrollü bir ara öğün ile geçirmenizi kolaylaştıracaktır.

Genel olarak yatmadan 2 saat önce gece ara öğününüzü, yatmadan 3 saat önce akşam yemeğinizi tüketmiş olmaya çalışın. Bu sayede kalp sağlığınızı korurken aynı zamanda daha rahat yağ yakacaksınız. Unutmayın aşırı yağlı ve yüksek kalori içeren besinleri gün içerisinde bile fazla miktarda tükettiğinizde kilo alabilirsiniz. Bu nedenle saat kaçta tükettiğinizden daha önemlisi, o saatte tüketeceğiniz besinin seçimini doğru yapmanızdır.

Dyt. Mine Bilge Sefacı

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim