pix
Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Açlığınız Fizyolojik mi, Psikolojik mi?

Açlığınız Fizyolojik mi, Psikolojik mi?
Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çoğu insanın normalin üstünde yemek yeme sebebi, yüzde 75 oranında duygusal duruma bağlı. Yani başka bir deyişle, yemek yeme duygularla başa çıkmak için kullanılıyor.

Ancak yemenin yarattığı iyi duygular genellikle kısa sürelidir ve sonuçta kilo aldırdığı için üzüntü, mutsuzluk, stres ve pişmanlığı beraberinde getirir.

Önemli olan fizyolojik açlık ile psikolojik açlığı ayırt edebilmektir. Fizyolojik açlık mide tarafından beyine yemek yeme sinyalleri gönderildiğinde hissedilir. Bazı belirtileri midede kazınma hissi, gurultu ve hafif baş dönmesidir. Psikolojik açlıkta ise bu belirtiler yoktur. Bu durumda genelde tercih edilen besinler sağlıklı besinler değil yağ ve şeker oranı yüksek besinlerdir.

Duyguya bağlı yemek yeme sendromu
Duyguya bağlı yemek yeme sendromundan kurtulmanın en önemli anahtarı farkındalıktır. Peki yeme dürtünüzün psikolojik olduğunu hissediyorsanız, bu durumla başa çıkmak için neler yapabilirsiniz?

Kesinlikle Kahvaltı Öğününü Atlamayın!
Yapılan çalışmalar kahvaltı yapmayan bireylerin, gün içerisinde atıştırmalarla kahvaltıda alacağından 5 kat fazla kalori aldığını ve daha çok psikolojik açlık yaşadıklarını göstermiştir.

Kalorisi Çok Düşük Olan Yeşil Yapraklı Sebzelerden Faydalanın
Psikolojik açlık hissettiğinizde, hacim olarak çok büyük, kalori değeri olarak çok küçük olan marul, maydanoz, dere otu gibi yeşil yapraklı sebzeleri ince ince kıyarak birkaç yemek kaşığı tükettikten sonra üstüne içtiğiniz iki bardak su, yeme hissinizin önüne geçmenizi kolaylaştıracaktır.

Spor Aktivitelerini İhmal Etmeyin
Spor Aktivitelerini İhmal Etmeyin
Spor yapın veya kendinizi rahatlatacak bir aktiviteyi her gün veya iki günde bir tekrarlayın.
Spor yapınca kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi ve çikolataya tatlıya ihtiyaç duymadığınızı görünce, siz de şaşıracaksınız.

Evde Hazırda Sizi Kışkırtan Yiyecekler Bulundurmayın
Alışveriş listenizi yaparken sağlıklı besinlere ağırlık verin. Evde sağlıksız besinler bulundurmak, onları yemek için yaptığınız hazırlığın ilk adımıdır.

Kendinizi Uzun Süre Aç Bırakmayın
Kendinizi Uzun Süre Aç Bırakmayın
Ana öğünlerinizin arasında küçük ara öğünler yaparak kan şekerinizi dengeleyin ki, uzun süren açlıktan sonra ne kadar yemek yerseniz yemenize rağmen tatlı ihtiyaçlarınızın önüne geçememe durumunuz olmasın.

En Önemlisi Vücudunuzu Dinlendirmeyi Unutmayın!
Eğer gece geç saatte de olsa gerçekten açsanız, küçük bir şey atıştırmanın zararı yoktur. Biraz meyve, az yağlı yoğurt, yağsız peynir ile birkaç tane kraker veya 1 avuç leblebi açlık duygunuzu köreltir. Kafein içeren maddelerden ve alkolden uzak durmaya çalışın.

Ana öğünlerinizin aralarını sağlıklı ara öğün seçenekleriyle doldurarak hem kendinizi daha tok hissedin hem gün boyu enerjiniz hiç düşmesin :)

Dyt. Mine BİLGE