Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

Açlığınız Fizyolojik mi, Psikolojik mi?

Açlığınız Fizyolojik mi, Psikolojik mi?
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çoğu bireyin normalin üstünde yemek yemesinin sebebi, yüzde 75 oranında duygusal duruma bağlı. Yani başka bir deyişle, duygularla başa çıkmak için yemek yemeyi tercih ediyoruz.

Ancak yemek yemenin yarattığı iyi duygular genellikle kısa sürelidir ve sonuçta kilo aldırdığı için üzüntü, mutsuzluk, stres ve pişmanlığı beraberinde getirir.

Önemli olan fizyolojik açlık ile psikolojik açlığı ayırt edebilmektir. Fizyolojik açlık, mide tarafından beyne yemek yeme sinyalleri gönderildiğinde hissedilir. Bazı belirtileri; midede kazınma hissi, gürültü ve hafif baş dönmesidir. Psikolojik açlıkta ise bu belirtiler yoktur. Bu durumda genelde tercih edilen besinler sağlıklı besinler değil, yağ ve şeker oranı yüksek olan besinlerdir.


Duyguya bağlı yemek yeme sendromundan kurtulmanın en önemli anahtarı farkındalıktır. Peki yeme dürtünüzün psikolojik olduğunu hissediyorsanız, bu durumla başa çıkmak için neler yapabilirsiniz?

Kesinlikle Kahvaltı Öğününü Atlamayın!
Yapılan çalışmalar kahvaltı yapmayan bireylerin, gün içerisinde atıştırmalarla kahvaltıda alacağından 5 kat fazla kalori aldığını ve daha çok psikolojik açlık yaşadıklarını göstermiştir.

Kalorisi Çok Düşük Olan Yeşil Yapraklı Sebzelerden Faydalanın
Psikolojik açlık hissettiğinizde, hacim olarak çok büyük, kalori değeri çok küçük olan marul, maydanoz, dere otu gibi yeşil yapraklı sebzeleri ince ince kıyarak birkaç yemek kaşığı tükettikten sonra üstüne içtiğiniz iki bardak su, yeme hissinizin önüne geçmenizi kolaylaştıracaktır.


Spor Aktivitelerini İhmal Etmeyin
Spor yapın veya kendinizi rahatlatacak bir aktiviteyi her gün veya iki günde bir tekrarlayın.
Spor yapınca kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi ve tatlıya ihtiyaç duymadığınızı görünce, siz de şaşıracaksınız.

Evde Hazırda Sizi Kışkırtan Yiyecekler Bulundurmayın
Alışveriş listenizi yaparken sağlıklı besinlere ağırlık verin. Evde sağlıksız besinler bulundurmak, onları yemek için yaptığınız hazırlığın ilk adımıdır.


Kendinizi Uzun Süre Aç Bırakmayın
Ana öğünlerinizin arasına küçük ara öğünler ekleyerek, kan şekerinizi dengeleyin. Böylece, uzun süren açlıktan sonra ne kadar çok yemek yeseniz de tatlı ihtiyacınızın önüne geçebileceksiniz.

En Önemlisi Vücudunuzu Dinlendirmeyi Unutmayın!
Eğer gece geç saatte de olsa gerçekten açsanız, küçük bir şey atıştırmanın zararı yoktur. Biraz meyve, az yağlı yoğurt, yağsız peynir ile birkaç tane kraker veya 1 avuç leblebi açlık duygunuzu köreltir. Ayrıca kafein içeren maddelerden ve alkolden uzak durmaya çalışın.

Ana öğünlerinizin aralarını sağlıklı ara öğün seçenekleriyle doldurarak hem daha tok hissedin hem gün boyu enerjiniz hiç düşmesin :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim