Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

7 Nisan Dünya Sağlık Günü
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Dünya Sağlık Günü 2014 kampanyasının amacı vektör kaynaklı hastalıklar, özellikle vektörlerle bulaşan alanlarda yaşayan aileler için ve bir sağlık tehdidi oluşturabilecek ülkelere seyahat edenlerin hastalıklara karşı daha iyi korunmasıdır.Kampanya ayrıca vektör kaynaklı hastalıklar olan ülkelerde sağlık otoritelerinin sorunlarını ortaya koyarak tedbir için neler yapılabileceğini belirlemeyi hedeflemektedir.

Sıtmaya Dikkat!
Dünya nüfusunun yarısından fazlası sıtma, dang ateşi gibi vektör kaynaklı hastalıklar için risk altındadır. Sivrisinekler ile bulaşan sıtma yaklaşık 660.000 kişinin ölümüne neden olmuştur. Sıtma; kuluçka süresi 7 gün olan ateşli bir hastalıktır. Semptomlar genellikle 7-30 gün içinde görülür.Sıtma hastalığı semptomları; ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı veya halsizlik şeklinde kendini gösterebilir.

Açık Alanlarda Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Tehlikesi!
Son yıllarda ülkemizde de sık görülen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi keneler yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hastalık hayvanlarda belirtisiz seyredebilirken, insanlarda ölümcül olabilmektedir. Kene ısırmasından itibaren 2-3 gün içerisinde belirtiler oraya çıkmaya başlamaktadır. Grip benzeri semptomlar ile başlayan süreç 1 hafta sonra dinebilir, ardın mptomların ilk ortaya çıkışından 9-10 gün sonra hastalar iyileşme belirtileri gösterir, fakat %30'u rahatsızlığın 2. haftasında ölür. Kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte kenelerin bulunabileceği alanlardan uzaklaşılmalıdır.


Dang Humması da Sivrisineklerden Bulaşıyor
Birçok ülkede görülen dang humması ‘Aedes’ cinsi sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu türün yerleşimi için ideal olabilmekte, bu nedenle salgınlarda kentsel yayılım da gözlenebilmektedir. Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu’da ayrıca Hawai ve Karayip adalarında, bazı Ortadoğu ülkelerinde Dang virüsünün 1 ve 2 serotipleri bulunmaktadır. Buralara seyahat edecek yolcular için risk mevcuttur. Eğer herhangi birinden şüphelendiğiniz bir durum varsa kendiniz müdahale etmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalısınız!

Rafinera'nın seyahat sırasında dikkat edilmesi gerekenler yazısını okuyarak seyahat ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz :)

Dyt. Mine BİLGE

Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim