Rafinera Blog

Eğitici ve öğretici bilgiler bulabileceğiniz bir diyet ansiklopedisi

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

7 Nisan Dünya Sağlık Günü
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim

Dünya Sağlık Günü 2014 yılından beri 7 Nisan günü kutlanıyor. Aslında bir kampanyadan doğdu bugün. Kampanyanın amacı ise vektör kaynaklı hastalıklar, özellikle bu alanlarda yaşayan aileler için ve bir sağlık tehdidi oluşturabilecek ülkelere seyahat edenlerin hastalıklara karşı daha iyi korunması gereğine dikkat çekmek. Ayrıca kampanya, vektör kaynaklı hastalıklar olan ülkelerde sağlık otoritelerinin sorunlarını ortaya koyarak tedbir için neler yapılabileceğini belirlemeyi hedefliyor.

Dünya nüfusunun yarısından fazlası sıtma, dang ateşi gibi vektör kaynaklı hastalıklar için risk altındadır. Sivrisinekler ile bulaşan sıtma yaklaşık 660.000 kişinin ölümüne neden olmuştur. Sıtma, kuluçka süresi 7 gün olan ateşli bir hastalıktır. Semptomlar genellikle 7-30 gün içinde görülür. Sıtma hastalığı semptomları ateş, titreme, terleme, baş ağrısı, bulantı, kusma, kas ağrısı veya halsizlik şeklinde kendini gösterebilir.

Son yıllarda ülkemizde de sık görülen Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi de keneler yoluyla bulaşan vektörel bir hastalıktır. Hastalık hayvanlarda belirtisiz seyredebilirken, insanlarda ölümcül olabilmektedir. Kene ısırmasından itibaren 2-3 gün içerisinde ortaya çıkan grip benzeri semptomlar ile başlayan süreç, 1 hafta sonra dinebilir. Toplamda 9-10 gün sonra hastalar iyileşme belirtileri gösterir. Fakat hastaların %30'u rahatsızlığın 2. haftasında ölür. Kesin bir tedavisi bulunmamakla birlikte alınabilecek en doğru önlem kenelerin bulunabileceği alanlardan uzak durmaktır.

Birçok ülkede görülen dang humması ‘Aedes’ cinsi sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaştırılır. Bu sivrisinek göreceli olarak temiz su kaynaklarını tercih ettiğinden evlerde su basmaları, kanalizasyon boruları gibi yerler bu türün yerleşimi için ideal olabilmekte, bu nedenle salgınlarda kentsel yayılım da gözlenebilmektedir. Doğu Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu’da ayrıca Hawai ve Karayip adalarında, bazı Ortadoğu ülkelerinde Dang virüsünün 1 ve 2 serotipleri bulunmaktadır. Buralara seyahat edecek yolcular için risk mevcuttur. Eğer herhangi birinden şüphelendiğiniz bir durum varsa kendiniz müdahale etmeden mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmalısınız!

Rafinera'nın seyahat sırasında dikkat edilmesi gerekenler yazısını okumadan seyahat planı yapmayın :)

Dyt. Mine Bilge Sefacı

 
Diyete Başla Kilo Kontrolü Sağlıklı 5 Öğün Diyetisyen Desteği Uygun Fiyat Kapıya Teslim